„Налей ми още и кажи как те казват; искам да ти приготвя подарък.
Налях му втора чаша, той поиска трета, налях му и трета. Подавайки му я, казах на циклопа:
— Искаш да знаеш името ми? Наричат ме Никой.
— Е, слушай сега, Никой, тебе ще те изям последен — това ще ти бъде подаръкът от мене — така ми отговори със смях циклопът.”
Откъс от диалога между Одисей и Полифем, “Старогръцки митове и легенди”, Николай Кун
Мисълта се превръща в действие, а действието в навик. Мисловният ни модел изгражда модела ни на поведение. В такъв случай можем да заключим, че определените модели на мислене и присъщото им поведение образуват “архетипни” модели. „Архетипите“ и „стереотипите“ се използват взаимозаменяемо от психолога К. Г. Юнг, като той е и първият въвеждащ ги в психологията. “Архетип” буквално означава “изначален тип”, от гръцкото “αρχή (архе) – начало” и “τυπός (тюпос) – тип”. В предната статия говорехме за психологическите типове представени от Юнг, ако не сте я прочели все още, можете да направите това от тук.
В тази ще се занимаем с 16-те личностни типа според типологията Майерс-Бригс ( Mayers-Briggs type indicator – MBTI). Катрин Кук Бригс и дъщеря ѝ Изабел Бригс Майерс, вдъхновени от идеите на Юнг, ги доразвиват, като техните личностни типове се изграждат от абревиатура, състояща се от четири букви, по четири скали и те са:

Интровертност – насоченост към себе си (I)
или
Екстравертност – насоченост към външния свят (E)
Интуитивност – способността да проследяваш модели, да виждаш голямата картина и да мислиш за възможното бъдеще (N, тук е използвана втората буква от думата, защото първата е вече заета от “интроверсия”)
или
Сетивност – способността да виждаш материално измеримия свят, такъв какъвто е (S)
Мислене – обективен логически анализ(T)
или
Чувстване – приоритет на вътрешните ценности, субективни нагласи и убеждения (F)
Съждение – планиране (J)
или
Възприемане – пряко реагиране (P)
Екстравертните интуитивни (Ne)
- ENTP (NeTi)
Това са независими и в честия случай харизматични мислители, които винаги търсят нови възможности и подхождат към света и проблемите по новаторски начин. Мразят авторитетите и не харесват външни от тях фактори да се намесват в избора или личния им живот. Ако хаосът можеше да има лице, то това би било тяхното.
Примери от живия живот (и не само):
Марк Твен, Радой Ралин, „Жокера“
- ENFP (NeFi)
Експериментатори по природа, мразят скуката и рутината. Тяхната цел се корени в това да опитват нови неща, по възможност всеки ден. Повече са проектите, които започват, отколкото тези, които завършват. Открият ли кауза, която заслужава вниманието им, резултатите са налице.
Примери: Салвадор Дали, Куентин Тарантино, Уил Смит
Интровертните интуитивни (Ni)
- INTJ (NiTe)
Това са хората–план, ако съществуваше такава категория. Пък и да не съществува, нека ги наречем така. Те повече от всеки друг тип обичат да планират и по възможност – всичко. Животът им представлява игра на шах със самите себе си, а тяхна дъска са всички препятствия и обстоятелства. Единственото нещо, които ги плаши е хаосът.
Примери: Великият Гетсби, Кристофър Нолан, Владимир Путин
- INFJ (NiFe)
Най-миролюбивите и планиращите от всички “чувстващи” типове. Те, както INTJ, мразят хаоса и имат план за всичко, но той е доста по-хуманитарно насочен. Имат особен вид разбиране за света, който е крайно идеалистичен и в някои случаи наивен.
Примери: Нелсън Мандела, Майка Тереза, Гьоте
Екстравертните сетивни (Se)
- ESTP (SeTi)
Ако предприемачеството беше тип, със сигурност би бил този. Представителите на този тип са директни, прями и експериментатори по природа. Бързо им омръзват нещата, които правят, и постоянно търсят новости и разнообразие. Проблемът им е, че понякога са твърде хладни и откровено груби.
Примери: Джак Никълсън, Ърнест Хемингуей, Еди Мърфи
- ESFP (SeFi)
Хората с най-добър стил (поне така се предполага и от мен включително). Забавни, ентусиазирани и комуникативни, често са център на вниманието и са заобиколени от широк кръг приятели. Проблемът им е, че са твърде повърхностни в честия случай.
Примери: Елтън Джон, Мерилин Монро, Майли Сайръс
Интровертните сетивни (Si)
- ISTJ (SiTe)
Ако счетоводството, монотонната и административна работа имаха лице, щеше да бъде ISTJ–ско (да предположим, че съществува такава дума, а ако ли не – отсега вече има. Честито!). Формални и изпълнителни, хора, на които може да се разчита, и които винаги се стремят да изпълнят зададените им задачи. Също така са надеждни приятели и партньори. Единствената им слаба страна е, че са малко скучни и рутината е целиявт им живот.
Примери: Ангела Меркел, Антъни Хопкинс, Джордж Вашингтон
- ISFJ (SiFe)
Мили и хрисими изпълнители, които не само вършат това, което трябва, но и карат всеки да се чувства като у дома си. Държат на реда и формалността, типични представители на патриархалното семейство. Единственото, от което се плашат е да опитват нови неща.
Примери: Вито Корлеоне, Селена Гомез, Кралица Елизабет II
Екстравертните мислещи (Te)
- ENTJ (TeNi)
Главнокомандващите сред типовете, добре планиращи, но и същевременно – тактични. Силно ориентирани към резултатите и понякога хладни и отделени. Стереотипът за шеф е ENTJ, образът на „чорбаджията” през Възраждането също.
Примери: Стив Джобс, Гордън Рамзи
- ESTJ (TeSi)
Педантични и планиращи, хора на действието. Това е добрият съсед, който винаги е на разположение, има стабилно и консервативно семейство и не харесва нещата да се правят по друг начин, освен по неговия.
Примери: Джон Рокфелер, Франк Синатра,
Интровертните мислещи (Ti)
- INTP (TiNe)
За този тип светът е пъзел, който трябва да бъде нареден и разбран. Те са в най-честия случай „философите”. Дълбокомислени и експериментиращи, те рядко планират. Друг техен минус е, че са твърде отчуждени и студени, трудно изразяват емоциите си.
Примери: Марк Зукърбърг, Бил Гейтс, Рене Декарт
- ISTP (TiSe)
Те са най-твърдоглавите в честия случай от всичките типове. Като оставим настрана тези негативни качества, са страхотни практици и всестранно развити личности в контекста на повечето видове ръчен труд.
Примери: Беър Грилс, Майкъл Джордан, Индиана Джоунс
Екстравертните чувстващи (Fe)
- ENFJ (FeNi)
Ако менторството беше тип, щеше да бъде този. Ориентирани към средата си и добруването на своята компания, семейство, приятели, държава, свят, галактика и на последно място, но не по важност – вселена. Минус им е, че не се вълнуват въобще от резултатите, а единствено – от чувствата на хората и заради това често биват манипулирани.
Примери: Дейл Карнеги, Морфей, Опра Уинфри
- ESFJ (FeSi)
Това е най-социално ориентираният тип. Харесват да подреждат, да имат гости и да общуват. Стереотипът за жена-домакиня е този. Слаба черта им е разглеждането на проблеми в дълбочина и критическото мислене като цяло.
Примери: Тейлър Суифт, Бил Клинтън
Интровертните чувстващи (Fi)
- INFP (FiNe)
Това е типът на средностатистическия поет. Този тип е ориентиран към това да прави нещата, които му харесват и му носят радост, както и към обгрижването на неговите близки и роднини. Крайно непрактични и непригодни са за суровия свят, в който живеем.
Примери: Уилиам Шекспир, Димитър Бояджиев, Дж. Р. Р. Толкин
- ISFP (FiSe)
Ако се чудите какъв би бил този тип – в най-честия случай театрал или човек на изкуството. Неговата основна подсъзнателна цел е да търси красивото и осезаемото. За разлика от интуитивния си събрат, той е ориентиран към материалния свят. Недостатък му е това, че е крайно непрактичен, но за сметка на това, креативен и новаторски настроен.
Примери: Лана Дел Рей, Фрида Кало, Майкъл Джексън
Това е.
Никола Субев